Zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz… – Rozpoczęliśmy Wielki Post

Nowości

Autor

Środa popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do wyrażenia swojej wiary poprzez modlitwę, post i jałmużnę. Zewnętrznym znakiem duchowej gotowości świadczenia o Bogu był obrzęd posypania głów popiołem, który wpisany jest do liturgii dnia dzisiejszego jako akt pokuty.

O godz. 18.00 ks. prał. dr Jan Biedroń przewodniczył Mszy Świętej, którą uroczyście rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Post. Ksiądz Proboszcz również wygłosił homilię, w której wskazał potrzebę pokuty i pojednania w życiu człowieka wierzącego.

– Wielki Post, który dziś rozpoczynamy w trudnym czasie naznaczonym pandemią, jest szczególnym zaakcentowaniem pokuty i pojednania. W tym czasie człowiek wierzący zatrzymuje się w pędzie codzienności, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania: po co żyję? jak żyję? jak ma wyglądać moje życie? Często oswajamy się z samym sobą, ze swoimi wadami, a po dłuższym czasie jesteśmy gotowi uważać je za swoje osiągnięcia i cnoty. Dlatego Wielki Post jest czasem gruntownego przebudowywania siebie samego. Wstrząsające są słowa z księgi Joela: Nawróćcie się do mnie całym waszym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca a nie szaty! Kontynuacją tych słów jest mowa Chrystusa, który w Ewangelii przypomina: Strzeżcie się żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was inni widzieli. Wielu z nas, podejmie różnego rodzaju umartwienia i wielkopostne zobowiązania. A przecież nie post jako taki jest celem, ale nawrócenie i przemiana serca, zmiana myślenia, wartościowania i postępowania. A w ostatecznym efekcie chodzi o to, aby uwierzyć Bogu, aby do Niego przylgnąć, uczynić Go centrum i źródłem swojego codziennego życia – wskazywał ks. prał. dr Jan Biedroń.

Odnosząc się do obecnej sytuacji i problemów, które dotykają wiary wielu ludzi, Ksiądz Proboszcz wskazał na potrzebę wierności Bogu w codziennym życiu.

Dążenie do świętości, do której jesteśmy zaproszeni, wymaga więc ciągłego duchowego zmagania. To duchowe zmaganie dokonuje się w określonym kontekście kulturowym naszego czasu, który wcale nie ułatwia nam przekazu nienaruszonej wiary. Sekularyzacja wpływa na współczesne pokolenie katolików, nie znają oni często nawet podstawowych modlitw Kościoła, wiele osób nie rozumie wartości Mszy świętej, nie przystępuje do sakramentu pokuty i pojednania, wielu nie radzi sobie z kulturą w której znamionuje skłonność do materializmu i kultu przyjemności. Tym, co uderza zwłaszcza dzisiaj jest niespotykane natężenie wulgaryzmu. Oczywiście, nie wszystkie znaki naszych czasów są negatywne. Dlatego zechciejmy sobie uświadomić, że historia zbawienia trwa dalej i każdy z nas jest w nią włączony. Kochający nas Bóg pragnie rozwoju sumienia, pragnie abyśmy coraz wyraźniej usłyszeli Jego głos, który rozbrzmiewa w sanktuarium naszego sumienia i coraz bardziej byli wierni temu głosowi – dodał ks. prał. dr Jan Biedroń.

Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy Parafianie zostali zaproszeni do otwarcia swoich serc na Pana Boga oraz dobrego przeżywania Wielkiego Postu m. in. poprzez uczestnictwo w nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali.

W naszej parafii Droga Krzyżowa dla dzieci będzie o godz. 1630, dla starszych po Mszy św. o godz. 800 oraz o godz. 1730 dla młodzieży i dorosłych. W tym roku ze względu na malowanie wszystkie nabożeństwa wielkopostne będą miały miejsce w górnych kościele. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 1600 zapraszamy na Gorzkie Żale z nauką pasyjną.

O przygotowanie rozważań Drogi Krzyżowej serdecznie prosimy:

19.02.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
19.02.2021 – 17:30 – Klub Inteligencji Katolickiej i Szkoła Katolicka

26.02.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
26.02.2021 – 17:30 – Wspólnota dla Intronizacji NSPJ

05.03.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
05.03.2021 – 17:30 – Bractwo św. Józefa

12.03.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
12.03.2021 – 17:30 – Rodzina Radia Maryja

19.03.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
19.03.2021 – 17:30 – Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych

26.03.2021 – 08:00 – Wspólnota Krwi Chrystusa / Legion Maryi
26.03.2021 – 18:00 – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

02.04.2021 – Wielki Piątek – 12:00 – Szkoły Katolickie (w parku dzikowskim)
02.04.2021 – Wielki Piątek – 15:00 – Rycerze Kolumba

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img