Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – rozpoczęliśmy Wielki Post

Nowości

Autor

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię to najczęściej padające słowa w Popielec. 40-dniowy okres Wielkiego Postu jest dla nas wyzwaniem, aby na nowo podjąć trud przemiany życia. Zewnętrznym znakiem wskazującym na naszą gotowość do realizacji tego zadania jest posypanie głów popiołem. W naszej serbinowskiej parafii ten dzień jest wyjątkowy, bo gromadzi na Liturgii rzesze wiernych, którzy w sposób uroczysty rozpoczynają czas intensywnej praktyki postu, modlitwy i jałmużny.

W 2023 roku, Mszy Świętej sprawowanej o godz. 18.00 w Środę Popielcową, przewodniczył Ks. prał. dr Jan Biedroń, który również wygłosił okolicznościową homilię. Kaznodzieja w wygłoszonym Słowie Bożym wskazał na cel Wielkiego Postu jakim jest nawrócenie i przemiana serca. – Środa Popielcowa – czyli dzień przypominający nam o tym, co w życiu ważne. Bo musimy pamiętać o tym, że jednego dnia żyjemy a na drugi może nas już nie być (…) Na początku Wielkiego Postu usłyszymy z ust kapłana dobrze nam znane słowa: Pamiętaj człowieku, że jesteś prochem i w proch się obrócisz. Słowa, które brzmią nieco jak zła wróżba. Ale wbrew pozorom Środa Popielcowa to dobry czas, by o tym co ważne w naszym życiu pomyśleć. Jesteśmy przez Boga przeznaczeni do wyższych rzeczy. Nasz Stwórca dał nam tchnienie życia. Pamiętaj człowieku, że posiadasz nieśmiertelną duszę i masz obowiązek troszczyć się o nią. Ktoś kiedyś napisał: Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po nawet kilku dniach Wielkiego Postu. (…) Wielu z nas w czasie rozpoczynającego się dzisiaj Wielkiego Postu podejmie różnego rodzaju umartwienia i wielkopostne zobowiązania. A przecież nie post jako taki jest celem, ale nawrócenie i przemiana serca, zmiana myślenia, wartościowania postępowania. W poście nie o popiół chodzi, ale o to, co jest pod nim ukryte – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń

Na zakończenie Liturgii Ksiądz Proboszcz zachęcił wszystkich do włączenia się w przeżywanie okolicznościowych nabożeństw i udzielił Bożego błogosławieństwa, aby na czas duchowych zmagań 40-dniowej pokuty.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img