Eucharystyczne święto wiary i wspólnoty. Zakończenie oktawy Bożego Ciała 2023 r.

Nowości

Autor

15 czerwca 2023 roku, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu-Serbinowie, odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia Oktawy Bożego Ciała. Eucharystii, która rozpoczęła się o godzinie 18:00, przewodniczył Ks. prał. Jan Biedroń.

Podczas Mszy Świętej, Ksiądz Proboszcz wygłosił okolicznościową homilię, która skłaniała do głębokiej refleksji nad naturą Eucharystii. Są ludzie, którzy nie rozumieją Eucharystii – jak to możliwe, że wielki Bóg ukrył się w kawałku chleba i odrobinie wina? Są i tacy, którzy przechodzą obojętnie obok niej – może Bóg tam jest, a może nie? Są i tacy, którzy oficjalnie wyznają wiarę w obecność prawdziwego i żywego Boga, ale Eucharystia nie odgrywa większej roli w ich życiu. Tylko pokorny człowiek, włączający w swoje poznanie nie tylko rozum, ale także wiarę, jest w stanie dostrzec w kawałku chleba Boga – podkreślił Ks. Biedroń.

Podążając za tą myślą, Ksiądz Proboszcz podsumował: Dzisiejszego dnia na zakończenie Oktawy, znów pragniemy oddać Chrystusowi cześć i uwielbienie, powtarzając tu w Tarnobrzegu: „Twoja cześć, chwała, nasz wieczny Panie, po wieczne czasy niech nie ustanie”(…) Jako chrześcijanie jesteśmy tymi, którzy ten chleb spożywają, jesteśmy tymi, którzy na ten dar Boga otwierają swoje serca, jesteśmy tymi, dla których ten Boży dar stanowi wezwania do odmiany życia, do duchowego wzrastania, dojrzałości i mądrości.

Po homilii, Ksiądz Proboszcz poświęcił wianki splecione z kwiatów i ziół leczniczych, które przynieśli parafianie.

Po zakończeniu Mszy Świętej, wierni wyruszyli w procesji teoforycznej do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz, przygotowany przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych, został ustawiony przy Katolickim Żłobku. Drugi ołtarz, przygotowany przez bractwo świętego Józefa i Legion Maryi, zlokalizowany był przy figurze Jezusa Zmartwychwstałego. Trzeci ołtarz, przygotowany przez Neokatechumenat, umieszczono przy figurze Bożego Serca. Czwarty i ostatni ołtarz, przygotowany przez parafian z Rejonu 1, Wspólnotę Krwi Chrystusa i Grupę Adoracyjną, został ustawiony przy pomniku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Warto zaznaczyć, że oprócz licznie zgromadzonych parafian, w procesji wzięło udział wiele dzieci, które w tym roku przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca, a także młodsze dzieci.

Na zakończenie uroczystości, Ks. prał. Jan Biedroń podziękował wszystkim parafianom za ich zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w tegorocznej Oktawie Bożego Ciała. Słowa podziękowania skierował szczególnie do tych, którzy poświęcili swój czas i wysiłek na przygotowanie ołtarzy i procesji. Ksiądz Proboszcz podkreślił, jak ważne jest wspólne przeżywanie tych chwil, które nie tylko umacniają wiarę, ale także budują poczucie wspólnoty.

Ważnym elementem uroczystości było indywidualne błogosławieństwo dzieci, które udzielali księża pracujący w parafii. Każde dziecko, niezależnie od wieku, otrzymało osobiste błogosławieństwo i słodki upominek, co dodatkowo podkreśliło wyjątkowy, rodzinny charakter tego dnia. Wszystkie dzieci otrzymały również pamiątkowe obrazki.

Całość uroczystości była transmitowana za pośrednictwem Katolickiej Telewizji Serbinów.

Nad porządkiem i spokojem czuwał patrol policji, zapewniając bezpieczne i harmonijne przejście procesji przez ulice Tarnobrzega. Obecność służb porządkowych była dodatkowym zabezpieczeniem, które pozwoliło wszystkim uczestnikom skupić się na duchowym aspekcie uroczystości. Wszystkim zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa składamy serdeczne podziękowania.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img