Patriotyczne przedszkolaki

10 listopada 2022 r. w naszej parafii odbył się Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię Katolickie Przedszkole im. św. Józefa w Tarnobrzegu, działające przy parafii na osiedlu Serbinów, po raz trzeci zaprosiło dzieci ze wszystkich przedszkoli, działających w mieście, do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości pieśniami i piosenkami.

– Na nasze zaproszenie odpowiedziało aż 14 przedszkoli zarówno samorządowych jak i niepublicznych. Bardzo cieszymy się z tak licznego udziału dzieci – stwierdziła z zadowoleniem Monika Włoch wicedyrektor do spraw pedagogicznych Katolickiego Przedszkola im. św. Józefa. – Festiwal nie ma formy konkursowej i każdy uczestnik otrzymuje nagrodę, za to, że zechciał przygotować piosenkę i zaśpiewać ją na scenie. Rocznica odzyskania niepodległości przez ojczyznę to powód do wspólnego świętowania, to nie jest dzień do konkurowania.

Przedszkola reprezentowały trzyosobowe zespoły, które prezentowały wybrane przez siebie utwory.

– Poprzez festiwal świętujemy, ale przede wszystkim w ten sposób pragniemy od najmłodszych lat wpajać dzieciom wartości patriotyczne. W sposób szczególny, my jako przedszkole katolickie, mające w dodatku za patrona św. Józefa, jest do tego powołane. Dziecko jest bowiem pełnowartościowym człowiekiem i pełnowartościowym obywatelem, nieróżniącym się niczym od osoby dorosłej i dlatego tak ważne jest wpajanie wartości patriotycznych od najwcześniejszych lat, by potem miały one możliwość dojrzewać wraz z nim. By w późniejszym życiu potrafiło kochać ojczyznę, tak jak kocha się swoją ziemską mamę, bo ojczyzna to nasza wspólna matka – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, będącej organem prowadzącym przedszkola katolickiego. – Oglądając występy dzieci jestem pod ogromnym wrażeniem, z jednej strony z uwagi na ich obycie z mikrofonem, sceną, brak tremy, a drugiej z uwagi na dojrzałe, pełne uczucia i zrozumienia interpretacje prezentowanych utworów, z których wiele zawiera głębokie przesłania. Jest zatem nadzieja, że jeżeli w tym młodziutkim pokoleniu będzie dalej podtrzymywany ogień umiłowania ojczyzny to nigdy jej nie zdradzi – podkreślił ks. J. Biedroń.

Patronat honorowy objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Marta Woynarowska / Gość Sandomierski