Wyruszyła jubileuszowa 25. Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę.

Nowości

Autor

Sekretariat Parafii
Sekretariat Parafii
tel. 15 823 17 67

Zanim pielgrzymi biegacze wyruszyli na trasę, tradycyjnie uczestniczyli w porannej Mszy św. w naszym kościele. W homilii ks. prał. dr Jan Biedroń, proboszcz parafii, mówił o idei pątniczej. – Biegacze wyruszający dzisiaj włączają się w wielki nurt pielgrzymowania, które na polskiej ziemi trwa od wieków. Często stawiamy pytanie, czym jest pielgrzymka. Możemy powiedzieć krótko: pielgrzymka to rekolekcje w drodze, naznaczone duchem modlitwy, ofiary, wspólnoty oraz wewnętrznej przemiany człowieka. Pielgrzymka powinna być zawsze przedsięwzięciem religijnym, bo bardzo ważne są intencje religijne niesione w sercu i motywacje wynikające z wiary. Są to intencje dziękczynne, błagalne, pokutne, przebłagalne. W czasie pielgrzymki przez wspólne modlitwy, utrudzenia, rozmowy budowana jest wspólnota. Pielgrzymi uczą się dzielić kromką chleba, kubkiem wody, przyjaznym gestem, ramię w ramię uczą się znosić trudy uciążliwej drogi, zmęczenia, niewygód. Dodatkowo pielgrzymowanie pozwala odkryć własne słabości i ograniczenia, a więc poznać samego siebie. Każdej pielgrzymce towarzyszy jakaś intencja. Od półtora roku trwa epidemia. Czy zatem i w czasie tej pielgrzymki nie powinniśmy prosić o jej zaprzestanie? Dodatkowo dzisiaj wielu chwali się faktycznymi czy też rzekomymi osiągnięciami. A w rzeczywistości widzimy coraz więcej biedy, coraz więcej absurdów, agresji, nietolerancji, nieuczciwości. Pytamy, co mamy robić. Odpowiedzią jest: kierunek – Jasna Góra – mówił ks. Biedroń.

Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz udzielił wszystkim zebranym okolicznościowego błogosławieństwa na trudy codziennego pielgrzymowania. W tym roku pielgrzymi w swoich intencjach zanoszą prośbę o ustanie pandemii oraz dziękują za za 5 lat posługi proboszczowskiej ks. prał. dr Jana Biedronia.

Tarnobrzeska pielgrzymka, jak podkreśla Zenon Dziadura, prezes Klubu Biegacza “Witar”, jej głównego organizatora, jest jedną z trzech tak dużych w Polsce, obok bytowskiej i poznańskiej.

Przed pielgrzymami trzy dni trudu. Na Jasną Górę dotrą w poniedziałek 26 lipca, gdzie o godz. 13.30 będą uczestniczyć w Mszy św. w sanktuarium.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img