Wykonało się – Wielki Piątek Męki Pańskiej 2022 r.

Nowości

Autor

W drugim dniu Triduum Paschalnego Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. W naszej parafii w Wielki Piątek o godz. 15.00 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. prał. dr Jan Biedroń. Rozważania poszczególnych stacji zostały przygotowane przez wspólnotę Rycerzy Kolumba, działających przy naszej parafii.

Liturgia Wielkopiątkowa, którą celebrował Ks. Krzysztof Nowak, rozpoczęła się o godz. 18.00 procesją wejścia na miejsce prostracji. Śpiew Męki Pańskiej został wykonany przez Ks. prał. dr Jana Biedronia (Słowa Chrystusa), Ks. Michała Zelika (Słowa innych osób pojedynczych, słowa kilku osób lub tłumu) oraz P. Andrzeja Kasperskiego (Słowa ewangelisty).

W tym dniu homilię wygłosił Ks. Bartłomiej Stawowy, który wskazywał na obecność zła w sercu człowieka, który zdolny jest przez to do zadawania cierpienia innym osobom. Kaznodzieja również poruszył temat obojętności, która niekiedy może stać się sposobem na życie.

– Czy kiedy patrzę na Krzyż i na drewnianą figurę Człowieka w koronie cierniowej, który wisi tam, czy cokolwiek we mnie to wzbudza? Jakiekolwiek emocje? Jezus, który niósł krzyż, niósł go również za moje grzechy, za to zło, które stało się też moim udziałem. Nad tym trzeba się dzisiaj zastanowić. Jezus nie handlował swoim życiem za życie kilku osób, ale umarł za wszystkich – mówił Ks. Bartłomiej Stawowy.

Po zakończonej homilii, ks. Paweł Gutek zaśpiewał wezwania modlitwy powszechnej. Następnie do kościoła został procesyjnie wprowadzony Krzyż, który poprzez trzykrotny śpiew „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata” został uroczyście odsłonięty przez Ks. Krzysztofa Nowaka.

Po obrzędach Komunii Świętej nastąpiła ostatnia część dzisiejszej Liturgii, którą była procesja do Grobu Bożego.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img