Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud – Wielki Piątek 2024

Nowości

Autor

29 marca 2024 roku, o godzinie 15:00, w naszej świątyni odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził Ks. prał. Jan Biedroń. Rozważania do poszczególnych stacji Męki Pana Jezusa zostały przygotowane przez wspólnotę Rycerzy Kolumba.

Następnie o godzinie 18:00 rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył Ks. prał. Krzysztof Cisek. Celebrans rozpoczął wspólną modlitwę od gestu uniżenia i oddania czci Chrystusowi.

Uroczysty śpiew Męki Pańskiej stanowił wyjątkowy moment liturgiczny, w którym głos wykonawców przenikał serca zgromadzonych wiernych, przywołując dramatyczne wydarzenia związane Męką i Śmiercią Jezusa Chrystusa. Tę część Liturgii poprowadzili: Ks. Rafał Kusiak – słowa Chrystusa; P. Andrzej Kasperski – Słowa Ewangelisty; Ks. Michał Zelik – słowa innych osób.

W homilii Ks. Paweł Gutek wskazywał, że Krzyż nie jest jedynie symbolem zbawienia, lecz także manifestacją najwyższej miłości, jaką Chrystus okazał, oddając życie za każdego z nas. Podkreślił nieodłączną rolę Krzyża Chrystusowego w istnieniu chrześcijaństwa, wskazując na nieodzowność tego znaku dla wiary chrześcijańskiej.

Krzyż to nie tylko znak zbawienia, ale i największej miłości Chrystusa, który oddał życie na Krzyżu za każdego z nas. A zatem nie ma chrześcijaństwa bez Krzyża Chrystusowego. Trzeba podkreślić to, że dziś są tacy chrześcijanie, którzy chcą Chrystusa bez Krzyża. Tymczasem kto szuka Chrystusa bez Krzyża, znajdzie Krzyż bez Chrystusa. Wierność Chrystusowi to wierność Jego Krzyżowi, a wierność krzyżowi to wierność miłości, którą on wyraża.

Kaznodzieja kontynuował, zachęcając do adoracji Krzyża i wyznawania miłości Chrystusowi.

Adorujmy Krzyż, wyznawajmy Jezusowi: „Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, Ty widzisz, Panie, krzyża się nie wstydzę. krzyż Twój całuję, pod krzyżem Twym klękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę!” A po powrocie do domu powtórzmy ten gest wiary i miłości wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Jeszcze raz powtórzmy te słowa: „Kłaniamy się Tobie, Chryste, i błogosławimy Ciebie, żeś przez Krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył”. A prawdę mówiąc, dlaczego nie mielibyście całować przebitych nóg Zbawiciela codziennie: Ty i Twoja rodzina?

Po zakończeniu homilii, Ks. Maciej Charabin wyśpiewał modlitwę powszechną, a następnie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i adoracja Krzyża. Kolejnym etapem liturgii były obrzędy Komunii Świętej, podczas których wierni przyjęli Najświętsze Ciało

Następnie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, po czym  rozpoczęła się nowenna do Bożego Miłosierdzia, podczas której wierni składają swe modlitwy i prośby o miłosierdzie dla całego świata.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img