Rozpoczęcie Triduum Paschalnego: Siła Eucharystii w świecie pełnym wyzwań – 2024 r.

Nowości

Autor

Sekretariat Parafii
Sekretariat Parafii
tel. 15 823 17 67

28 marca 2024 roku o godz. 18.00, w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu na Serbinowie, odbyło się uroczyste rozpoczęcie Triduum Paschalnego. Liturgii przewodniczył Ks. prał. Jan Biedroń, a Mszę Świętą koncelebrowali księża posługujący w parafii. Pośród nich znalazł się również Ks. kan. Stanisław Knap, obecnie przebywający w hospicjum św. Ojca Pio przy ul. Dąbrówki, który również włączył się w tę wyjątkową celebrację.

W dniu ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, atmosfera w świątyni parafialnej nabrała wyjątkowego wymiaru. Dzieci z Katolickiego Przedszkola św. Józefa wyraziły serdeczne życzenia dla Księży, podkreślając wdzięczność za ich trud i oddanie w służbie duszpasterskiej. Następnie Ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii, podziękował za modlitewne wsparcie oraz zwrócił uwagę na ważność obecności Boga w Eucharystii jak również na znaczenie kapłaństwa w życiu wspólnoty parafialnej.

W homilii Ks. Maciej Charabin podkreślił, że współczesny świat jest pełen różnorakich wyzwań, które powodują niepewność, niepokój, a nawet lęk w sercach ludzi. Wspomniał o globalnych wydarzeniach, takich jak pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę czy szalejąca inflacja, które sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się nad naszą przyszłością w obawie o stabilność geopolityczną, gospodarczą i społeczną.

Seria globalnych zawirowań zmusza nas do refleksji nad naszym wspólnym losem, w kontekście Wielkiego Czwartku, który w odpowiedzi na świat daje nam znak: wspólnoty, Eucharystii i Kapłaństwa, aby przez Ofiarę Jezusa Chrystusa zaprowadzić nas do wydarzenia Zmartwychwstania. To właśnie teraz, w obliczu trudności i niepewności, powinniśmy szukać siły i nadziei w wartościach, które niosą ze sobą Święta Paschalne. (…) Co więc zrobimy z narastającym niepokojem w świecie, który otacza nas coraz bardziej? Św. Paweł Apostoł w swoim Liście do Koryntian przywołał słowa Pana Jezusa z ostatniej wieczerzy: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!»

Kaznodzieja mocno podkreślił, że w obliczu narastającego niepokoju w świecie, Eucharystia stanowi kluczową odpowiedź, umożliwiającą człowiekowi wydostanie się z pułapki lęku, nienawiści i izolacji od dobra. Wspomniał także o inspirującej postaci J.R.R. Tolkiena, którego głęboka wiara w Eucharystię była siłą umożliwiają mu pokonanie trudności oraz odnalezienie nadziei nawet w najbardziej ponurych czasach.

Wspomniany pisarz to Tolkien, autor wielu poczytnych książek, który przeżył jedne z najczarniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Walczył w pierwszej wojnie światowej, doświadczył pandemii hiszpanki, przetrwał okres wielkiego kryzysu i był świadkiem okrucieństw drugiej wojny światowej. Kiedy jego syn przeżywał osobiste trudności, Tolkien zachęcał go do zwrócenia się ku Eucharystii, podkreślając, jak bardzo umacniała ona jego wiarę w mrocznych czasach. W jednym ze swoich listów zapisał: “Z ciemności mojego pełnego udręki życia ukazuję ci jedyną, największą rzecz wartą kochania na ziemi: Przenajświętszy Sakrament… Tam znajdziesz poryw serca, chwałę, honor, wierność i prawdziwą drogę wszystkich twoich miłości na ziemi.

W kontekście rozpoczynającej się Wielkiej Nowenny, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie Kościoła do Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia, Ks. Maciej Charabin zachęcił do odkrywania w Eucharystii siły do walki ze złem tego świata. Podkreślił, że Jezus Chrystus obiecuje być z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Po zakończonej homilii, księża dokonali odnowienia swoich przyrzeczeń kapłańskich, potwierdzając tym samym swoją wierność i oddanie służbie Bogu i ludziom. Następnie, Ksiądz Proboszcz dokonał uroczystego obrzędu “Mandatum”, który symbolizuje pokorę i służebną misję kapłaństwa, poprzez obmycie nóg dwunastu mężczyznom, nawiązując w ten sposób do gestu Jezusa, który umył nogi swoim uczniom.

Ostatnim doniosłym akcentem Liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy w uroczystej procesji, gdzie rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa. Wiernym udostępniono możliwość spowiedzi od godziny 22:00 do północy. To czas, w którym każdy mógł przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, oczyszczając swoje serce i przygotowując się duchowo do przeżycia Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img