Domowy Kościół

Nowości

Autor

Sekretariat Parafii
Sekretariat Parafii
tel. 15 823 17 67

Domowy Kościół ruch dla małżeństw, inspirowany duchowością założyciela Księdza Franciszka Blachnickiego. Stanowi gałąź rodzinną Ruchu Światło – Życie. Domowy Kościół powstał w 1973 r.

Rodziny Domowego Kościoła spotykają się w tzw. kręgach liczących od 4 do 7 małżeństw w jednym z ich domów.

Za Krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych.

W skład kręgu wchodzą małżeństwa sakramentalne, nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, pozycja społeczna; uczestnicy spotkania muszą mieć świadomość, iż jest to spotkanie formacyjno-modlitewne, a nie towarzyskie; ważna jest regularność spotkań kręgu, punktualność i przebieg zgodny z zasadami Domowego Kościoła.

Małżeństwa należące do Domowego Kościoła realizują w swoim życiu małżeńskim i wspólnotowym następujące  elementy formacyjne nazywane zobowiązaniami – darami.

Są to codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska , codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia – systematyczna praca nad sobą, uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu.

Wspólnota Domowego Kościoła działa w naszej parafii od 1994 r. i gromadzi 4 rodziny w jednym kręgu. Nasze comiesięczne spotkania formacyjne odbywają się od września do czerwca i rozpoczynają się Mszą Świętą. W okresie wakacyjnym nasze rodziny wyjeżdżają na 15-dniowe rekolekcje formacyjne do Ośrodka Rekolekcyjnego.

Nad prawidłową pracą kręgu czuwa duchowy opiekun – Ksiądz Moderator, którym w naszej parafii jest ks. Michał Wrona.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img