Święto Eucharystii: Zakończenie oktawy Bożego Ciała 2024 r.

Nowości

Autor

W dniach od 30 maja do 6 czerwca 2024 roku, nasza parafia obchodziła oktawę Bożego Ciała, która należy do ważnych wydarzeń w życiu naszej parafii. To wyjątkowy czas głębokiej refleksji, modlitwy oraz radosnego świętowania obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Eucharystyczne święto

W tym roku kaznodzieja podkreślił fundamentalne znaczenie Eucharystii w życiu każdego chrześcijanina. Ksiądz Proboszcz przywołał słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: Pan Jezus bierze chleb, modli się: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje, i Kielich z winem, mówiąc: Bierzcie i pijcie, to jest Krew moja. Ukrył się On – Bóg Człowiek pod postacią Chleba i Wina i jest z nami. Podczas homilii, Ks. prał. Jan Biedroń poruszył również temat kondycji współczesnego świata i roli Eucharystii w życiu duchowym każdego z nas. Podkreślił, że Dziś świat wygląda jak olbrzymi szpital polowy, pełno w nim ciężko chorych duchowo. Ale niestety, nie zawsze człowiek chce podjąć terapię leczenia duchowego. Zapomina, że przecież wśród nas jest Pan Życia.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na różnorodne podejście ludzi do Eucharystii: Są ludzie, którzy nie rozumieją Eucharystii – jak to możliwe, że wielki Bóg ukrył się w kawałku chleba i odrobinie wina? Są i tacy, którzy przechodzą obojętnie obok niej – może Bóg tam jest, a może nie? Są i tacy, którzy oficjalnie wyznają wiarę w obecność prawdziwego i żywego Boga, ale Eucharystia nie odgrywa większej roli w ich życiu. Tylko pokorny człowiek, włączający w swoje poznanie nie tylko rozum, ale także wiarę, jest w stanie dostrzec w kawałku chleba Boga.

Następnie po homilii nastąpiło błogosławieństwo pierwocin tego roku. Parafianie przynieśli do kościoła pierwsze plony swoich pól i ogrodów, które zostały poświęcone. To piękny zwyczaj, który przypomina nam o wdzięczności za dary Boże i o naszej współpracy z Bogiem w trosce o ziemię.

Po Komunii Świętej, Księża pracujący w naszej parafii udzielili specjalnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom obecnym na Mszy Świętej. Wspólna modlitwa nad najmłodszymi członkami naszej wspólnoty była wyrazem troski duszpasterzy, którzy prosili Boga o opiekę i łaski dla dzieci. Ta chwila była dla dzieci wyjątkowym momentem bliskości z Panem Jezusem.

Procesja Eucharystyczna

Jednym z kulminacyjnych punktów obchodów była procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami naszej parafii. Wierni tłumnie wzięli udział w tym wydarzeniu, manifestując swoją wiarę i przynależność do wspólnoty Kościoła. W procesji nie zabrakło dzieci sypiących kwiaty, młodzieży oraz dorosłych niosących sztandary i chorągwie.

Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci otrzymały słodki podarunek. Było to miłe zakończenie dnia pełnego duchowych przeżyć, które dodatkowo wzmocniło wspólnotowy charakter naszego świętowania. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, jak ważne są takie gesty w budowaniu więzi i radości w naszej parafii.

Ołtarze na tegoroczną oktawę Bożego Ciała były przygotowane przez różne grupy parafialne, które włożyły wiele serca i zaangażowania w ich dekorację. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych oraz rodzice młodzieży bierzmowanej zadbali o dwa z czterech ołtarzy. Trzeci ołtarz przygotowała wspólnota Neokatechumenatu. Czwarty ołtarz został udekorowany przez Rejon 1, Wspólnotę Krwi Chrystusa oraz Grupę Adoracyjną. Wszystkie grupy wspólnie stworzyły piękne miejsca do modlitwy i adoracji, symbolizujące jedność i współpracę w naszej parafii.

Znaczenie Eucharystii w Życiu Wiernych

W sakramencie Eucharystii pod postaciami chleba i wina obecny jest „Żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem” (KKK 1413). Obecny w Sakramencie Eucharystii Chrystus idzie ze swoim ludem, podtrzymuje nadzieję, zaprasza na szlak wspólnej drogi tych wszystkich, którzy Mu zawierzyli i zaufali.

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to czas, który skłania nas do refleksji nad naszą wiarą i jej praktykowaniem w codziennym życiu. Niech ta uroczystość przypomina nam o obecności Chrystusa w Eucharystii i zachęca do jeszcze głębszego zjednoczenia z Nim w naszej duchowej wędrówce.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img