Rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej

Nowości

Autor

20 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu rozpoczęła się w Diecezji Sandomierskiej peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów.

Dzieci z Katolickiego Przedszkola Świętego Józefa, Przedstawiciele rodzin parafii oraz Ks. prał. Jan Biedroń dokonali powitania błogosławionej Rodziny Ulmów w znaku świętych relikwii.

Przedstawiciele rodzin naszej parafii w uroczystym słowie powitania podkreślili: –Błogosławiona Rodzino Ulmów, przyszliśmy tu dzisiaj jako przedstawiciele rodzin z całym bagażem naszych trudności, aby prosić o Wasze wstawiennictwo. Trud Krzyża wpisany jest w codzienność wielu rodzin z naszej parafii. (…) Byliście zwykłymi ludźmi, rodzicami, małżonkami, takimi jak my. Wasza świętość i oddanie stanowią dla nas inspirację i wsparcie w naszych codziennych trudnościach. Prosimy o waszą modlitwę i opiekę nad nami oraz naszymi rodzinami.

Następnie Ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii, w słowie powitania podkreślił głębokie znaczenie obecności relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w naszej świątyni: – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, kiedy przywołujemy świętego Maksymiliana Kolbe, człowieka pełnego życia, który w jednym momencie dojrzewając do swojej postawy oddania życia za drugiego człowieka, powiedział: “Chcę złożyć swoje życie za tego, który jest ojcem rodziny”. Jesteśmy pełni zdumienia, kiedy patrzymy na ten obraz przedstawiający rodzinę z Podkarpacia z Markowej, która w I połowie XX wieku potrafiła również złożyć swoje ziemskie życie w ofierze dla Pana Boga, przelewając męczeńską krew. Życie jest największym darem dla człowieka. Dzisiaj to Oni za nami orędują, mimo że zarówno rodzice, jak i dzieci w kwiecie wieku odchodzili z tego świata w bestialski sposób zamordowani.

Po uroczystym powitaniu relikwii Ks. Rafał Kobiałka, ojciec duchowny WSD w Sandomierzu, wygłosił konferencję na temat “Modlitwa w Rodzinie Ulmów”. – Błogosławieni Wiktorio i Józefie, wasza obecność w tym znaku relikwii ma być dla nas zaproszeniem do spotkania na poziomie duchowym. Wierzymy w tajemnicę świętych obcowania i uświadamiamy sobie jej konsekwencje. Jeżeli jesteśmy w łasce uświęcającej, jesteśmy zjednoczeni z Bogiem w tajemnicy świętych – mówił Ks. Rafał Kobiałka.

Następnie o godzinie 18:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. prał. Jan Biedroń. Liturgię koncelebrowali duchowni na czele z Księżmi Dziekanami z rejonu tarnobrzeskiego w skład, którego wchodzą dekanaty: Gorzyce, Nowa Dęba, Raniżów, Baranów Sandomierski i Tarnobrzeg.

Homilię wygłosił Ks. Adam Marek, w której podkreśli wartość poświęcenia dla drugiego człowieka. – Czy jestem w stanie ofiarować się dla drugiego człowieka? Czy w moich oczach każdy człowiek ma taką samą wartość? Jak wygląda dzisiaj moje życie w rodzinie, w kościele, wśród znajomych? Jaką rolę pełni w moim życiu rodzina? – pytał kaznodzieja.

Po zakończonej Liturgii wszyscy przybyli pielgrzymi zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek do parafialnego Wieczernika, a o godzinie 20:00 odbyła się modlitwa różańcowa w intencji małżeństw i rodzin poprowadzona przez wiernych z dekanatu Nowa Dęba, na czele z księdzem dziekanem Józefem Rogowskim.

Modlitwę Apelową o godz. 21:00 poprowadził Bp Krzysztof Nitkiewicz. W rozważaniu Pasterz Diecezji Sandomierskiej wskazał na miłość, która zwycięża nawet śmierć. – W przypadku błogosławionej Rodziny Ulmów, śmierć nie miała ostatniego słowa, to właśnie dlatego, że byli oni zjednoczeni z Chrystusem, starając się kochać podobnie jak On.

Na zakończenie pierwszego dnia peregrynacji Bp Krzysztof Nitkiewicz, udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa relikwiami błogosławionej Rodziny Ulmów.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img