O, zaiste błogosławiona noc – Wigilia Paschalna 2022 r.

Nowości

Autor

O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa – to słowa starożytnej pieśni, przypisywanej św. Ambrożemu. Uroczysty śpiew Exsultetu przypomina nam o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, które w Liturgii Wigilii Paschalnej uobecnia się w sposób szczególny.

W tym dniu zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył Ks. Maciej Charabin. Liturgia Światła rozpoczęła się tradycyjnie przed świątynią od poświęcenia ognia. Uroczystego wprowadzenia Paschału do świątyni dokonał dk. Adrian Trybulski, który trzykrotnie intonując słowa: “Światło Chrystusa” przypomniał licznie zgromadzonym wiernym o Jezusie Chrystusie, który przychodzi z ciemności do światła, ze śmierci do życia.

Pięknym elementem Liturgii Słowa i pozostałych części Wigilii Paschalnej były uroczyste śpiewy w wykonaniu scholi, którą przygotował poprzez liczne próby P. Andrzej Kasperski – nasz organista.

W tym dniu homilię wygłosił Ks. Paweł Piędzio, który wskazywał na fakt zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

– Chrystus żyje. I jest tutaj obecny. Chce działać pośród nas i rozpoczyna się Jego przejście, Jego Pascha, gdzie Bóg przechodzi przez nasze życie. Dlaczego ta noc jest inna od wszystkich innych nocy w ciągu roku? Bo właśnie Chrystus w niej zmartwychwstaje. Zmartwychwstaje w nas. Chce nas podnosić, żebyśmy wstali z martwych. Z martwych uczynków, z martwej wiary, z martwego patrzenia na drugiego człowieka jak na kogoś, kto jest wrogiem. Martwa miłość staje się ożywiona. Sami nie mamy say by to przemieniać, dlatego Chrystus zwycięski pomaga nam w tym. A znakiem tego jest Jego pusty grób, który ma się napełnić nami. Dzisiaj ten grób staje się naszą świątynią – wskazywał Ks. Paweł Piędzio.

Kaznodzieja mówił również o pokoju, który przynosi Zmartwychwstały Pan.

– Rozpoczynamy nasze świętowanie i do tego dnia różnymi drogami dochodziliśmy. Ci, którzy włożyli trud w przygotowanie do Świąt Paschalnych, przez spowiedź, nabożeństwa wielkopostne, wyrzeczenia, rekolekcje – oni zobaczą nadzieję płynącą z pustego grobu Jezusa, pokój, którego tak dzisiaj potrzebujemy. A inni…być może odkryją, że sami zaczynają przypominać grobowiec. I dlatego przychodzi ta Pascha Chrystusa, abyśmy na nowo się narodzili – mówił kaznodzieja.

Podczas Liturgii Chrzcielnej Ks. Krzysztof Nowak poprowadził śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie Ks. prał. dr Jan Biedroń – Proboszcz Parafii dokonał błogosławieństwa wody chrzcielnej, trzykrotnie zanurzając w niej zapalony Paschał – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Kolejnym uroczystym obrzędem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, po którym została odczytana modlitwa wiernych, a następnie rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna.

Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej było uroczyste błogosławieństwo, którego udzielił główny celebrans – Ks. Maciej Charabin.

 

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img