Koncert charytatywny Szkół Katolickich

Nowości

Autor

Sekretariat Parafii
Sekretariat Parafii
tel. 15 823 17 67

Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zorganizowały 31 marca koncert charytatywny na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Jego myślą przewodnią był tytuł pieśni zespołu Taraka „Podaj rękę Ukrainie.”

Na scenie Środowiskowego Domu Kultury zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum. Występy wokalne przeplatane były odczytywaniem m.in. przez Gabrielę Wiącek fragmentów listów o. Jarosława Krawca OP, wikariusza wikariatu Ukrainy, pisanych na bieżąco, począwszy od pierwszego dnia agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej.

W programie koncertu znalazły się m.in.: popularna ukraińska piosenka „Pisna Pro Rusznyk”, znana w Polsce pod tytułem „Moja matko, ja wiem” lub „Biały ręcznik”, „We are the World” Michaela Jacksona, „Wznieś serce nad zło” Ryszarda Rynkowskiego, „Zamiast” Edyty Gepert oraz „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

Koncertu wysłuchali wraz z rodzinami uczniów zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz miasta oraz ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Każdy mógł przekazać datek na pomoc dla Czernihowa, miasta partnerskiego Tarnobrzega, dotkniętego katastrofą humanitarną.

Dyrektor szkół katolickich – Joanna Szmuc podkreśliła, że ten koncert to ważne wydarzenie dla społeczności szkolnej, zwłaszcza dla uczniów, którzy swoim śpiewem, recytacją zechcieli włączyć się w akcję charytatywną na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

– Wydarzenia toczące się za naszą wschodnią granicą i los ukraińskich dzieci, młodzieży jest naszym uczniom bardzo bliski. Podobnie, jak do wielu tarnobrzeskich szkół, także do nas dołączyli młodzi obywatele Ukrainy, by móc kontynuować naukę szkolną. Chcieliśmy także w ten sposób dodać im sił i ducha nadziei oraz zaznaczyć, że dobra jest wciąż na tym świecie więcej, a także ludzkiej solidarności – mówiła dyrektor Joanna Szmuc.

Ks. Jan Biedroń zwrócił uwagę, że my, Polacy, doskonale rozumiemy sytuację w Ukrainie, gdyż XX wiek zgotował nam piekło, przed którym przestrzegają wciąż jeszcze odnajdywane i jakże aktualne napisy: „Nigdy więcej wojny!”.

– W kontekście dzisiejszego koncertu warto te słowa przywołać. Tytuł koncertu „Podaj rękę Ukrainie” nawołuje nas zaś do niesienia pomocy. W całej Polsce angażują się w nią instytucje, osoby prywatne oraz Kościół. I tak też jest w naszym mieście – zauważył ks. Jan Biedroń.

Pomysł na zorganizowanie koncertu był wspólną inicjatywą nauczycieli i samych uczniów, którzy chcieli w ten sposób pomóc uchodźcom oraz ludziom, którzy pozostając w swej ojczyźnie walczącej z najeźdźcą, zmagają się z okrucieństwami wojny. Był to także wyraz łączności i solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami.

W Tarnobrzegu w ostatnich dniach marca zorganizowane zostały także inne koncerty charytatywne na pomoc uchodźcom wojennym i Ukrainie. W Wozowni, czyli siedzibie Studia Tańca i Ruchu FRAM, odbyły się dwa koncerty – rockowy i reggae, podczas których udało się zabrać ponad 6 tysięcy złotych. Inicjatorem przedsięwzięcia był Tomasz Sałata.
W Tarnobrzeskim Domu Kultury natomiast podczas koncertu „Wznieś serce nad zło” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica, będącego głównym organizatorem, którym towarzyszyli koledzy i koleżanki z LO im. M. Kopernika, ZS nr 3 oraz SP nr 10. Na program złożyły się min. występy solowe, zespołowe, taneczne, a także pokazy musztry w wykonaniu klasy mundurowej.

Autor: Marta Woynarowska

Zdjęcia: Marta Woynarowska

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img