Dokumenty III Synodu Diecezji Sandomierskiej w naszej świątyni

Nowości

Autor

4 września 2022 r. podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.00 zostały wniesione do naszej świątyni dokumenty III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Przed rozpoczęciem Eucharystii został odczytany dekret Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza zatwierdzający i promulgujący Statuty Synodalne.

Wspólnej modlitwie przewodniczył Ks. prał. dr Jan Biedroń, który również wygłosił okolicznościową homilię.  Ksiądz Proboszcz zachęcał do spojrzenia na wspólnotę Kościoła jako wspólnego domu.

Dziś w uroczysty sposób wniesione zostały do naszej świątyni dokumenty III Synodu Diecezji Sandomierskiej. To symboliczne wydarzenie jest dla nas momentem, abyśmy intensywniej myśleli o Kościele jako naszym wspólnym domu, który razem tworzymy i o który wspólnie się troszczymy. To uroczyste wniesienie dokumentów ma również za zadanie obudzić w nas chęć bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi. Chrystus od samego początku swoim uczniom służy i uczy służby ale i stawia jasne wymagania – zachęcał Ksiądz Proboszcz.

Kaznodzieja odnosząc się do czytań mszalnych wskazywał na potrzebę całkowitego oddania się Panu Jezusowi.

– W dzisiejszej Ewangelii, widzimy Jezusa udającego się do Jerozolimy. Otacza Go krąg Jego uczniów i zwolenników. Są pełni zapału i entuzjazmu, gdyż przewidują wielkie, ważne wydarzenia. Tymczasem Chrystus ostrzega, że nie powinni spodziewać się triumfu, lecz cierpienia. Mówi, że bycie Jego uczniem nie jest bynajmniej łatwe, jak się im wydaje, przeciwnie, jest ono trudne. Trzeba się pozbyć się naiwnych złudzeń i zdecydować: albo jestem za Jezusem, albo przeciw Niemu – wskazywał Kaznodzieja.

Ks. prał. dr Jan Biedroń mówił również o pomocy, którą możemy czerpać ze statutów synodalnych.

– Każdy człowiek musi zatem wiedzieć co znaczy opowiedzieć się za Jezusem. Dlatego Synod ukazuje tę drogę odpowiedzialności, którą winniśmy podejmować za siebie i drugich. Biblia mówi, że mądry jest człowiek, który potrafi tak pokierować swoim życiem, że poprowadzi go ono ku niebu. Mądry jest zatem ten, kto potrafi w świecie zobaczyć i usłyszeć Boga i wypełnić Jego wolę. Dlatego potrzebne są nam w rozpoznawaniu tej drogi także wskazania synodu. A te wskazania to owoc kilkuletniej pracy różnych grup. Są tam nowe przepisy zawarte w uchwałach synodalnych, które mają ujednolicić prawodawstwo na terenie całej diecezji i mają być zachętą, do większego zaangażowania ludzi świeckich w życie parafii. Przypominają, że razem my kapłani i świeccy jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, jesteśmy uczniami Chrystusa i wspólnie dążymy do Królestwa Niebieskiego. Bo Kościół był i jest synodalny, to znaczy podążający wspólną drogą ku zbawieniu – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń.

Uroczysta Liturgia została zwieńczona błogosławieństwem. W naszym kościele Dokumenty III Synodu Diecezji Sandomierskiej zostały umiejscowione w prezbiterium na specjalnie przygotowanym przez grupę dekoratorską podeście.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img