“Zróbcie Mu miejsce…” – Boże Ciało A.D. 2021

Nowości

Autor

Od XIII wieku Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem). W tym dniu sposób uroczysty wierni dziękują Chrystusowi za niezwykły dar Jego obecności w Najświętszym Sakramencie.

W naszej parafii uroczysta procesja teoforyczna została poprzedzona Mszą Świętą sprawowaną o godz. 10.00. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prał. dr Jan Biedroń – proboszcz parafii. Kaznodzieja wskazywał, że dar Eucharystii jest lekarstwem na problemy współczesnego świata.

 – Eucharystia celebrowana w duchu miłości jest lekarstwem na mentalność podziałów, dominacji; na niezgodę, egoizm, nienawiść, niezdrową rywalizację, zamknięcie w sobie. Oddzielenie codziennego życia od Eucharystii jest największym błędem w życiu chrześcijańskim. Dzisiaj, w tej symbolicznej procesji ze względu na epidemię, nasze domy nawiedza Chrystus w Najświętszej Hostii-zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi. Zagrody nasze bardzo się zmieniają, nasze miasto jest tego przykładem, przykładem zmian, rozwoju. Ale potrzeba też zauważyć, że wielu nie powodzi się dobrze. Bo widzimy coraz więcej ludzi starszych i potrzebujących pomocy. Coraz mniej dzieci i młodzieży, bo wyjeżdżają na studia w poszukiwaniu pracy, za granicę. Statystyki zatrważają, uświadamiając nam, że ponad 3 mln Polaków żyje w nędzy, tzn. poniżej minimum egzystencji, progu, który nie pozwala na zaspokojenie podstawowych życiowych potrzeb. W tej grupie najbiedniejsze są dzieci, zagrożone wykluczeniem społecznym na całe życie. Dzieci, których jedynym spadkiem jest dziedziczona bieda – wskazywał kaznodzieja.

Ksiądz Proboszcz również tłumaczył, że w świecie dominują trendy, które wiarę próbują przeciwstawić prawdzie i w ten sposób pozbawić ją właściwego znaczenia.

– Potrzeba również abyśmy byli świadomi, że dzisiejszy świat, przesiąknięty laicyzacją i ateizmem, dąży do oddzielenia prawdy od wiary. A kiedy oddzieli się prawdę od wiary, to wiara staje się sentymentem nic niewnoszącym w życie. Procesja Bożego Ciała to nie widowisko, nie manifestacja, a ręka Kościoła z Chlebem na dłoni, wyciągnięta do wszystkich, to zaproszenie skierowane do każdego człowieka. W tej przestrzeni publicznej – w przestrzeni, gdzie co dzień toczy się nasze życie, rozlega się znów dziś szczególne wołanie Chrystusa: Pozwólcie Mi wejść w wasze życie, w wasz świat. Otwórzcie się na moją obecność! Nie ulegajcie duchowi czasów i nie zadawalajcie się półprawdami, bo tak wygodniej, lecz zawsze szukajcie prawdy. Ja czekam na was i wami się interesuje – mówił ks. prał. dr Jan Biedroń.

W tym roku z racji na obostrzenia sanitarne uroczysta procesja do czterech ołtarzy miała miejsce wokół kościoła parafialnego. Ołtarze zostały przygotowane przez: Rycerzy Kolumba, Bractwo św. Józefa oraz Rodziców dzieci i młodzieży przystępujących w tym roku odpowiednio do I Komunii Świętej oraz sakramentu bierzmowania.  Na koniec procesji całemu miastu Tarnobrzeg zostało udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img