Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

Nowości

Autor

1 kwietnia 2021 roku uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy obchody Świętego Triduum Paschalnego. Tego dnia naszą uwagę skupiamy na tajemnicy sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa, które Pan Jezus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy.

Na początku uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. prał. dr Jan Biedroń – proboszcz parafii, dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Józefa w Tarnobrzegu złożyły życzenia wszystkim kapłanom w dniu ich święta. Następnie Ksiądz Proboszcz w imieniu wszystkich kapłanów wyraził wdzięczność Bogu za dar sprawowania Najświętszej Eucharystii, która jest pokarmem na życie wieczne.

W tym dniu homilię wygłosił ks. prał. dr Jan Biedroń. Kaznodzieja wskazał na kruchość ludzkiej egzystencji oraz potrzebę budowania życia osobistego na spotkaniu z Jezusem obecnym w Eucharystii.

 – My, ludzie XXI wieku, dumni z własnego życia i postępu technicznego, zapatrzeni w siebie, przekonani o własnej wielkości i samowystarczalności, zapominający o Bogu, nagle znaleźliśmy się jak na nieprzyjaznej pustyni. Maleńki wirus stanął naprzeciw naszej ludzkiej wielkości i niemal w mgnieniu oka nasze życie, dotychczas piękne i poniekąd beztroskie, zaczęło zmieniać się w koszmar. W naszych sercach, w miejsce pokoju, pojawił się strach i lęk o własne życie. Poczuliśmy się zdezorientowani. Nagle uświadomiliśmy sobie jak bardzo kruche jest nasze życie, jak bardzo potrzebujemy trwalszego gruntu na którym należałoby oprzeć nasze życie. Tym gruntem jest Eucharystia – mówił kaznodzieja.

Ksiądz Proboszcz odnosząc się do różnych postaw człowieka wobec Najświętszej Eucharystii, zaznaczył iż pokora pomaga poprzez wiarę dostrzec prawdziwego i żywego Boga w Sakramencie Ołtarza.

 – Są ludzie, którzy nie rozumieją Eucharystii – jak to możliwe, że wielki Bóg ukrył się w kawałku chleba i odrobinie wina? Są i tacy, którzy przechodzą obojętnie obok niej – może Bóg tam jest, a może nie? Są i tacy, którzy oficjalnie wyznają wiarę w obecność prawdziwego i żywego Boga, ale Eucharystia nie odgrywa większej roli w ich życiu. Tylko pokorny człowiek, włączający w swoje poznanie nie tylko rozum, ale także wiarę, jest w stanie dostrzec w kawałku chleba Boga. W sakramencie Eucharystii pod postaciami chleba i wina obecny jest „Żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem” (KKK). To On w Wieczerniku ustanowił Eucharystię, przemieniając chleb i wino w swoje Ciało i swoją Krew – mówił Ksiądz Proboszcz.

Ks. prał. dr Jan Biedroń zachęcił zgromadzonych wiernych, aby zawsze ich serca były otwarte na przyjęcie Jezusa w Komunii Świętej.

 – Eucharystia to chleb, w którym Jezus zawarł całe swoje życie: swoją posługę, nauczanie, znaki i cuda oraz całkowity dar z siebie. Kiedy więc karmimy się tym Chlebem, przyjmujemy całego Jezusa – przyjmujemy Go jako Nauczyciela, Proroka, jako Mesjasza, a przede wszystkim, jako Syna Bożego, który oddał na krzyżu swoje życie dla naszego zbawienia. Jakże dzisiaj bardzo potrzebujemy tej obecności Jezusa w nas, aby nasze serce mogło stać się Jego świątynią, aby nasze życie mogło stać się żywym i budującym świadectwem dla innych, aby nasza wiara mogła stać się drogą do Boga dla tych, którzy Go nie znają – zachęcał ks. prał. dr Jan Biedroń.

Po zakończonej homilii, Ksiądz Proboszcz odnosząc się do wskazań na Wielki Tydzień, poinformował, że w tym roku ze względu na zachowanie zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych zostaje pominięty obrzęd umycia nóg.

Przed zakończeniem wielkoczwartkowej liturgii, ks. prał. dr Jan Biedroń wyraził słowa wdzięczności za przygotowanie Ciemnicy i oprawy liturgicznej  oraz złożył życzenia wszystkim osobom duchownym posługującym w serbinowskiej wspólnocie parafialnej.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img