Twoja cześć, chwała, nasz wieczny Panie… – A.D. Boże Ciało 2022

Nowości

Autor

„Tobie dziś dajem z wojskiem tych ludzi, Pokłon i pienie, my twoi słudzy” to słowa XIX-wiecznej pieśni eucharystycznej, które przypominają nam o obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało to uroczystość, w której bliskość Pana Boga jest szczególna, wyrażona poprzez procesję teoforyczną.

W naszej parafii uroczysta procesja teoforyczna została poprzedzona Mszą Świętą sprawowaną o godz. 10.00. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prał. dr Jan Biedroń – proboszcz parafii. Liturgię koncelebrowali Ojcowie Dominikanie na czele z O. Przeorem Karolem Wielgoszem OP oraz Księża Wikariusze.

Kaznodzieja w wygłoszonym Słowie Bożym wskazał na potrzebę otwartości serca ludzkiego względem przychodzącego Boga.

– Dzisiejsza uroczystość nawiązuje bezpośrednio do Wielkiego Czwartku, kiedy to podczas Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament Ciała i Krwi Chrystusa. Niosąc Eucharystycznego Jezusa ulicami naszego miasta chcemy publicznie Go wyznawać i adorować. Pragniemy na nowo zaprosić Go do naszego życia, chcemy, by On żył tam, gdzie my żyjemy. Nasz świat, nasze życie, chcą stać się Jego świątynią – wskazywał Kaznodzieja.

Odnosząc się do uroczystości diecezjalnych związanych z przeżywaniem Kongresu Eucharystycznego Ksiądz Proboszcz przypomniał o wielkiej wartości Eucharystii w codziennym życiu.

– Dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała łączymy z obchodami kończącego się Kongresu Eucharystycznego Diecezji Sandomierskiej. W czasie trwania tego Kongresu wygłoszono wiele referatów pogłębiających wiarę w duchu dziękczynienia za Eucharystię, przeprowadzono wiele adoracji, zorganizowano procesje. Wszystko po to, aby przypomnieć sobie, że: Eucharystia jest znakiem nadziei; Eucharystia buduje Kościół; Eucharystia źródłem siły. Dzisiejszy dzień to czas dla ludzi tego miasta Tarnobrzega, niech będzie on Bożym czasem: czasem modlitwy, życia sakramentalnego, czasem otwierania serc na Chrystusową Ewangelię nadziei – mówił Ksiądz Proboszcz.

W tym roku, zwyczajem lat poprzednich, wyruszyliśmy w uroczystej procesji do czterech ołtarzy. Ostatnim punktem modlitwy był kościół Ojców Dominikanów, gdzie zostało udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Swój udział w uroczystej Liturgii zaznaczyły dzieci komunijne, chór, schola parafialna, orkiestra dęta oraz wspólnoty grup parafialnych. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo za pośrednictwem Katolickiej Telewizji Serbinów.

Przypominamy, że w oktawie Bożego Ciała procesja Eucharystyczna w dni powszednie będzie po Mszy św. wieczornej, zaś w niedzielę o godz. 1615.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img