Parafia zjednoczona na modlitwie i czuwaniu – Wielka Sobota 2024 r.

Nowości

Autor

Wielka Sobota 2024 r. zgromadziła wiernych z naszej parafii w jedności modlitwy i czuwania. Całonocna adoracja, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, poświęcenie pokarmów, pokłon Krzyżowi oraz adoracja Pana Jezusa w grobie – to wszystko stanowiło główne elementy obchodów Wielkiej Soboty, kiedy to Kościół przygotowuje się na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca przez całą noc, była czasem głębokiej kontemplacji i oddania czci Chrystusowi obecnemu w Eucharystii. Wierni, w ciszy i skupieniu, mieli możliwość osobistego spotkania z Panem Jezusem i wyrażenia swojej miłości i uwielbienia wobec Niego.

Tak jak w przypadku poprzednich dni Triduum Paschalnego również i w Wielką Sobotę była możliwość przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania. Dla wielu wiernych było to szczególne przeżycie duchowe, okazja do oczyszczenia sumienia i nawrócenia się na drogę zbawienia.

Poświęcenie pokarmów, tradycja praktykowana w naszej parafii, również odgrywało istotną rolę podczas obchodów Wielkiej Soboty. Wierni przynieśli ze sobą kosze wypełnione różnorodnymi potrawami, które następnie zostały poświęcone przez kapłana. To symboliczne działanie przypominało o bogactwie łask i darów, którymi Bóg hojnie obdarza nas każdego dnia.

Podczas uroczystego obrzędu poświęcenia pokarmów, Ks. prał. Jan Biedroń, proboszcz naszej parafii, wyraził serdeczne życzenia wszystkim zgromadzonym, pragnąc, aby doświadczyli Zmartwychwstania Chrystusa. Jego słowa, pełne nadziei i wiary, wskazywały na tajemnicę zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią jako fundament naszej wiary i źródło nieustającej radości.

Po zakończeniu obrzędu poświęcenia pokarmów, zgromadzeni wierni zachęceni przez Ks. prał. Jana Biedronia udawali się do górnego kościoła, aby oddać pokłon Krzyżowi i uczestniczyć w adoracji Pana Jezusa w grobie pańskim.

Warto również wspomnieć, że obchody Wielkiej Soboty w naszej parafii niosły ze sobą gest troski i miłości względem osób potrzebujących oraz najmłodszych. Poświęcenie pokarmów odbyło się nie tylko w kościele parafialnym, ale także w Hospicjach, będących pod opieką duszpasterską naszej parafii oraz w Katolickim Przedszkolu św. Józefa. Ta inicjatywa pokazała, że duchowe przygotowanie do Zmartwychwstania nie ogranicza się jedynie do przestrzeni kościelnej, lecz obejmuje również troskę o innych oraz wychowanie najmłodszych w duchu wiary i miłości bliźniego.

Wielka Sobota 2024 roku była czasem jedności dla naszej parafii, która zgromadziła się w modlitwie i czuwaniu, przygotowując się na najważniejsze święto chrześcijaństwa – Zmartwychwstanie Pańskie. Poprzez różnorodne praktyki duchowe, od adoracji Najświętszego Sakramentu i pokłon Krzyżowi po poświęcenie pokarmów, wierni doświadczyli bliskości Boga oraz wzajemnej solidarności, pogłębiając swoją relację z Chrystusem i przygotowując się do radości Zmartwychwstania.

 

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img