Królewska droga do Betlejem – uroczystość Objawienia Pańskiego

Nowości

Autor

W piątek, 6 stycznia 2023 roku o godz. 10.00, w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystą Mszę Świętą z okazji Objawienia Pańskiego.

Uroczystość ta przypomina o wizycie trzech mędrców, którzy przybyli z daleka, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W naszej parafii nie zabrakło tradycyjnych elementów tego święta, takich jak korowód Trzech Króli oraz inscenizacja przybycia mędrców do Betlejem.

Podczas sprawowanej liturgii homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz, który przypomniał zebranym o symbolice święta Trzech Króli.

Obchodzimy dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwaną „świętem Trzech Króli”. Wpatrujemy się w scenę, kiedy to do Nowonarodzonego Chrystusa przybywają tajemniczy mędrcy ze Wschodu. Tradycja nadała tym mędrcom imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Do końca nie znamy ich pochodzenia. Przynoszą skarby przynależne królowi. Złoto symbolizowało to, co piękne, chwalebne, wartościowe, oznaczało godność Jezusa jako króla. Kadzidło było używane w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy oznaczało, że Jezus jest Bogiem. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych, to zapowiedź męki Pana i Jego pogrzebu – mówił Ksiądz Proboszcz.

Ks. prał. dr Jan Biedroń zwrócił uwagę na znaczenie szukania Boga w naszym codziennym życiu.

– Mędrcy dotarli do Betlejem, gdyż pozwolili się posłusznie prowadzić gwieździe. Trzeba więc iść za gwiazdą, nie zrażając się odległością i przeciwnościami. To ważne również aby nauczyć się obserwować w naszej codzienności znaki, przez które Bóg do nas mówi. Aby spotkać Chrystusa, aby Go odnaleźć, trzeba się udać w drogę, trzeba zdecydować się na opuszczenie znanych nam kątów, trzeba opuścić utarte ścieżki naszego wygodnego i bardzo często grzesznego życia. Oni inną drogą wrócili do swoich domów. Każdy kto spotka w swoim życiu Jezusa, zostaje odmieniony i zaczyna chodzić innymi drogami – wskazywał Ks. prał. dr Jan Biedroń.

Po zakończeniu Mszy Świętej z naszej świątyni wyruszył ulicami Tarnobrzega barwny korowód, aby przy śpiewie kolęd, radośnie wychwalać Boga za wielkie dzieła, które nam uczynił.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img