Uroczystość odsłonięcia pomnika Ks. prał. Michała Józefczyka

Nowości

Autor

2. października 2021 roku przeżywaliśmy uroczystość odsłonięcia pomnika Ks. prał. Michała Józefczyka. Najpierw o godz. 10.00 była sprawowana Msza Święta za śp. Ks. prał. Michała, której przewodniczył Ks. prał dr Jan Biedroń – proboszcz parafii. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali księża z dekanatu Tarnobrzeg. We wspólnej modlitwie udział wzięli również przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, krewni Ks. Józefczyka, twórca i fundatorzy pomnika oraz mieszkańcy miasta.

Ks. prał. dr Jan Biedroń wygłosił do zgromadzonych wiernych homilię, w której odniósł się do osoby śp. Ks. prał. Michała Józefczyka.

Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który posyła każdemu z nas Anioła Stróża, po to aby nas prowadził po drogach zbawienia. Mówiąc o Aniołach Stróżach, których dzisiaj przywołujemy w liturgii, czasami można się spotkać z takim określeniem, że są to zapomniani przyjaciele. Dobrze więc, że choć raz w roku możemy sobie o nich przypomnieć. Ale czy to wystarczy? Na pewno nie! Warto więc w dniu dzisiejszym szczerze i gorąco podziękować za ich opiekę nad nami.

Prowadzeniu swojego Anioła Stróża poddawał się śp. Ksiądz Michał Józefczyk, za którego dziś kolejny raz się modlimy i którego pomnik zostanie odsłonięty. Dobro czynione w miłości powraca, również w tych zewnętrznych znakach. A pośród tych znaków są między innymi: rondo nazwane imieniem i nazwiskiem Księdza Prałata Michała, budujące się Hospicjum Paliatywne w Miechocinie, czy dziś, za chwilę odsłonięty pomnik upamiętniający Jego osobę. Aniołowie pomagają oddalić się od zła i zbliżyć się do Chrystusa. Niech takim Aniołem Dobroci, będzie dla nas Ten Kapłan który na wzór Dobrego Pasterza oddawał życie za owce – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń

Dalsza część uroczystości odbyła się na placu Antoniego Surowieckiego przed budynkiem Urzędu Miasta, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie popiersia kapłana. Również poprzedzając moment poświęcenia popiersia, Ks. prał. dr Jan Biedroń wskazał na potrzebę bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi.

– Jest takie powiedzenie: “Dobro czynione w miłości powraca”. Dzisiaj jesteśmy świadkami powrotu tego dobra. Sama przychylność Niebios, przepiękna pogoda i wiele pięknych słów, nie tylko wypowiedzianych, bo tak wypadało, ale płynących z serca. Kiedy popatrzymy na ten pomnik, warto również odczytać przesłanie. Niech ksiądz prałat Michał Józefczyk przypomina nam mieszkającym w Tarnobrzegu, abyśmy jeszcze bardziej byli ze sobą zjednoczeni, niech przypomina nam, abyśmy patrzyli w tym samym kierunku, niech przypomina nam, że niezależnie od wykształcenia, niezależnie od bogactwa wszyscy mamy jako ludzie taką samą wartość, niech przypomina o jeszcze jednym, że warto bezinteresownie służyć drugiemu człowiekowi – mówił Ks. prał. dr Jan Biedroń

Następnie po odmówionej modlitwie Ks. prał. dr Jan Biedroń poświęcił pomnik, po czym nastąpiło jego odsłonięcie.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img