Korowód Świętych w Tarnobrzegu

Nowości

Autor

Ulicami miasta Tarnobrzeg w dniu 22 października przeszedł niezwykle radosny i rozśpiewany Korowód Świętych. Wyruszył z placu przy Zespole Szkół Katolickich do kościoła pw. MBNP na Serbinowie. Młodzież i dzieci przebrane za swoich patronów lub szczególnie popularnych świętych jak Franciszek, Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Jerzy czy Rita nieśli relikwie przechowywane w ich kościołach parafialnych.

Kulminacyjnym punktem Korowodu Świętych była Msza Święta sprawowana o godz. 11.30, której przewodniczył Ks. prał. Jan Biedroń. Ksiądz Proboszcz wygłosił okolicznościową homilię, w której wskazywał na powszechne powołanie do świętości. “Przed chwilą przybył do nas Korowód Świętych. Dzieci z różnych szkół tarnobrzeskich, przebrane za świętych, wyruszyły spod szkoły katolickiej, idąc ulicami naszego miasta. Warto więc kolejny raz zapytać: kim są święci? Byli ludźmi całkowicie podobnymi do nas: mężczyznami, kobietami, dziećmi, mieli swoje ojczyzny, żyli w różnych czasach, wypełniali różne powołania. (…) Słysząc słowo „świętość”, wielu z nas się uśmiecha i wzruszając ramionami, mówi: to o nie dla mnie. Ludzie chcą zakosztować wszystkich smaków życia; niczego sobie nie odmawiać, z niczego nie rezygnować. A Chrystus mówi: „Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat zyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł”. Wszyscy jesteśmy powołani przez Boga, aby być świętymi. Skoro świętość jest powołaniem każdego z nas, to warto się zastanowić nad naszą osobistą drogą do świętości. Co powinniśmy czynić, aby stawać się świętymi?(…) Być świętym to naśladować zwykłych ludzi, którzy żyli w zwyczajnych czasach, tak jak my, to wypełniać powołanie, którym obdarzył nas Bóg w chwili, kiedy powołał nas do życia” – mówił Ksiądz Proboszcz

Wielu przechodniów dołączało się do rozśpiewanych uczestników maszerujących w rytmie piosenki „Święty uśmiechnięty”. Po zakończeniu Eucharystii wszystkie dzieci, które włożyły trud w przygotowanie pięknych strojów, zapewne przy pomocy swoich rodziców, otrzymały nagrody.

Organizatorem po raz kolejny była pani dyrektor Joanna Szmuc: „Ideą korowodu jest nie tylko przypomnienie postaci świętych, ale także promowanie wartości, tych najwyższych i najważniejszych w życiu każdego chrześcijanina, a które niestety giną gdzieś w natłoku nachalnej komercji i reklamy wypełniającej współczesny świat”.

Korowód Świętych tradycyjnie powinien mieć miejsce 31 października, jednak wyjątkowo w tym roku został on połączony z 97 Światowym Dniem Misyjnym, który jest przeżywany pod hasłem „Misje sercem Kościoła”. Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Połączenie tych dwóch uroczystości miało na celu podkreślenie misyjnego zadania Kościoła, którego realizacja może prowadzić do świętości.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img