Fenomen nabożeństwa Gorzkich Żali w naszej parafii

Nowości

Autor

Gorzkie Żale, nabożeństwo pasyjne praktykowane w wielu świątyniach w Polsce, mają swoje korzenie w XVIII wieku, a ich historia związana jest z kościołem św. Krzyża w Warszawie. To właśnie tam, na początku  XVIII wieku, ksiądz Wawrzyniec Benik, członek zgromadzenia księży misjonarzy Wincentego a Paulo, wprowadził nowe nabożeństwo, które miało stanowić głębsze przeżycie męki Chrystusa w okresie Wielkiego Postu.

Nabożeństwo Gorzkich Żali składa się z medytacji nad męką Chrystusa, modlitw i pieśni, które są śpiewane podczas liturgii. Dziś, nabożeństwo to nadal przyciąga setki wiernych, którzy pragną wzmocnić swoją wiarę i przygotować się duchowo na najważniejsze święto chrześcijaństwa.

Warto zauważyć, że w naszej parafii w tej głębokiej modlitwie uczestniczy wielu wiernych nie tylko z samego miasta, ale również z okolicznych miejscowości. To niezwykłe zjawisko wynika z wielu czynników, które sprawiają, że Gorzkie Żale stają się ważnym punktem życia religijnego dla naszej społeczności w czasie Wielkiego Postu.

Jednym z kluczowych elementów, który przyciąga tak dużą liczbę wiernych, jest pełna asysta liturgiczna. Widok księży, Liturgicznej Służby Ołtarza, starannie przygotowanych do pełnienia swoich funkcji, podkreśla dostojność i powagę tego nabożeństwa, tym samym przyciągając wiernych do uczestnictwa w pasyjnej modlitwie.

Śpiew wielu wiernych, podzielonych na dwa chóry: męski i żeński, tworzy wspaniałą harmonię duchową, która wzmacnia siłę wspólnoty zgromadzonej na modlitwie. Dodatkowo, muzyka płynąca z serbinowskich organów, wtapia się w tę harmonię,
tworząc niezwykłą atmosferę duchowej wzniosłości, która prowadzi do większego skupienia, zagłębienia się w modlitwie i osobistego doświadczenia obecności Boga.

W Gorzkich Żalach biorą udział wszyscy kapłani na co dzień posługujący w parafii. Ich obecność jest nie tylko znakiem jedności kapłańskiej, ale również ukazuje pełne zaangażowanie duchowe oraz troskę o duchowy rozwój społeczności parafialnej. Każde kazanie pasyjne, które stanowi istotną część Gorzkich Żali, jest przygotowane w oparciu o wcześniej ustalone tematy rozważań.

Procesja eucharystyczna, to podniosła cześć Gorzkich Żali, gdy kapłan niesie Najświętszy Sakrament między wiernymi, którzy w postawie klęczącej wyznają swoją wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa w Hostii.

Warto podkreślić, że nasza parafia jest miejscem otwartym dla wszystkich, którzy pragną wziąć udział w Gorzkich Żalach i doświadczyć piękna i głębi tej religijnej tradycji. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym nabożeństwie o 16:00 w każdą niedzielę Wielkiego Postu.

Gorzkie Żale przybywajcie – tematy rozważań pasyjnych w 2024 r.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img