Modlitwa w int. śp. ks. prał. Michała Józefczyka w 75 rocznicę urodzin oraz w dniu imienin

Nowości

Autor

29 września 2021 r. o godz. 18.00 sprawowana była Msza Święta w rocznicę 75 urodzin śp. ks. prał. Michała Józefczyka oraz w dniu imienin. Zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczył ks. prał. dr Jan Biedroń – proboszcz parafii.

W wygłoszonej homilii ks. prał. dr Jan Biedroń wskazał na szczególne zadania jakie spełniają Święci Archaniołowie.

– Przełom września i października to czas prawdziwie anielski. Dzisiaj – 29 września – obchodzimy święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, natomiast 2 października wspominać będziemy Świętych Aniołów Stróżów. W tym okresie wyraźniej pochyla się nad nami świat archaniołów i aniołów. Archanioł Michał, którego imię znaczy Któż jak Bóg?, w tradycji biblijnej jest uznany za szczególnego obrońcę ludu izraelskiego oraz przywódcę zastępów anielskich w walce z Szatanem. Jest księciem aniołów, który ma klucze do nieba; aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia – wskazywał Ksiądz Proboszcz.

Kaznodzieja również mówił o wyjątkowej posłudze pierwszego Proboszcza na Serbinowie, która odznaczała się m. in. pracowitością oraz skromnością.

– To tego patrona otrzymał na chrzcie świętym śp. Ksiądz Prałat Michał Józefczyk, którego 75 rocznicę urodzin i imienin dzisiaj obchodzimy. Chcielibyśmy dziś zapytać – czy istnieje możliwość upodobnienia ludzi do aniołów, skoro w języku potocznym mówimy o kimś, że posiada anielską cierpliwość, że jest aniołem dobroci, albo to anioł, a nie człowiek? Każdy jeśli zdoła odwieść bliźniego od zła, jeżeli stara się zachęcić go do dobrego, jeśli błądzącemu mówi o wiecznym królestwie jest aniołem. Takim też był Ksiądz Prałat Michał, który do końca swych dni pozostał człowiekiem pełnym wewnętrznego ciepła, pogodnym, skromnym, pracowitym i otwartym na innych. Był bowiem głęboko przekonany, że jedyną słuszną drogą życia na ziemi i jedyną prawdziwą wielkością człowieka jest świętość. Dlatego dzisiaj w dniu imienin prosimy kolejny raz: niech ma radość wieczną z Chrystusem Zmartwychwstałym, dla którego zawsze się uniżał, aby tylko On – BÓG w Jego kapłańskim życiu był nieustannie wywyższany – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. prał. dr Jan Biedroń podziękował wszystkim za wspólną modlitwę.

Ks. Michał Józefczyk urodził się 29 września 1946 r. w Krościenku Wyżnym (powiat krośnieński). Po zdanej maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po jego ukończeniu 17 czerwca 1972 r. świecenia kapłańskie przyjął w Miejscu Piastowym. Pracował jako wikariusz w Górnie, Pstrągowej koło Czudca, Dubiecku, Piątkowej należącej do parafii Tarnawka oraz Dzikowcu.

Od 27 maja 1979 r. pełnił funkcję proboszcza nowo powstałej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Z inicjatywy ks. prał Michała Józefczyka powstało przy niej wiele niezwykle cennych i potrzebnych dzieł, takich jak Hospicjum św. Ojca Pio, Dom Ulgi w Cierpieniu Matki Teresy z noclegownią, Ochronka św. Józefa, Rodzinny Dom Dziecka, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II oraz Katolicka Telewizja „Serbinów”. Był także inicjatorem budowy innych kościołów tarnobrzeskich – pw. św. Barbary, Miłosierdzia Bożego, Chrystusa Króla oraz kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych w Sobowie.

Rada Miasta Tarnobrzega, w dowód uznania dla zasług ks. Michał Józefczyka na rzecz tarnobrzeskiej społeczności, przyznała mu w 1998 r. najwyższe miejskie odznaczenie Sigillum Civis Virtuti. Dwa lata później Rada Miasta Tarnobrzega uznała go za „Tarnobrzeżanina XX wieku”, a w kolejnym konkursie głosami słuchaczy Radia Leliwa oraz widzów Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg przyznano mu tytuł „Tarnobrzeżanina 2008 roku”. Za troskę i prawdziwie ojcowską miłość do dzieci w 2006 r. otrzymał najmilsze z odznaczeń Order Uśmiechu. Był również członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img