Diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich

Nowości

Autor

Sekretariat Parafii
Sekretariat Parafii
tel. 15 823 17 67

13 listopada 2022 r. w naszej parafii odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich.

Centralnym wydarzeniem była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza wespół z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz proboszczami tarnobrzeskich parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Schroniska dla Mężczyzn w Sandomierzu oraz Noclegowni w Tarnobrzegu.

W homilii bp K. Nitkiewicz mówił o różnym obliczu ubóstwa.

– Ustanawiając Dzień Ubogich, Ojciec św. Franciszek pragnął zachęcić nas do zastanowienia się nad problemem ubóstwa. Dotyka ono bowiem każdego, choć w różnej formie. Ty jesteś ubogi materialnie, ja duchowo, ktoś inny cierpi z powodu samotności. Nie wiemy, co jeszcze się wydarzy. Dlatego ubóstwo wymaga pozytywnej odpowiedzi, gdyż w ten sposób pomagamy sobie nawzajem – podkreślił kaznodzieja.

Biskup Ordynariusz zacytował orędzie papieża Franciszka na VI Światowy Dzień Ubogich, w którym Ojciec Święty zauważa, iż „Solidarność polega bowiem właśnie na tym: podzielić się tym, czego mamy niewiele, z tymi, którzy nic nie mają, tak aby nikt nie cierpiał. Im bardziej rośnie poczucie wspólnoty i komunii jako stylu życia, tym bardziej rozwija się solidarność”.

– Ojciec Święty przypomina nam stale, że ważne jest nie tylko to, co dajemy, ale w jaki sposób to czynimy. Jeśli nie podaruję ubogiemu samego siebie, to w moim darze zabraknie czegoś najważniejszego. Muszę jednocześnie pamiętać o tym, że człowiek ubogi walczy każdego dnia o przeżycie, stąd nasza odpowiedź musi być adekwatna i wielkoduszna – mówił biskup.

Po Eucharystii ze zgromadzonymi swoim świadectwem dotyczącym wyrwania się z nałogu alkoholizmu, odzyskania wiary i przebaczenia, zwłaszcza swemu ojcu podzielił się Lech Dyblik, aktor teatralny, filmowy i pieśniarz.

Obchody zakończył poczęstunek przygotowany przez Caritas oraz parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przy wspólnym stole zasiedli bp K. Nitkiewicz, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, tarnobrzescy kapłani oraz goście-mieszkańcy schroniska i noclegowni.

Tegorocznemu Dniu Ubogich przyświecały słowa, która papież Franciszek zaczerpnął z Listu św. Pawła do Koryntian: „Chrystus Jezus […] dla was stał się ubogim”. O pamięć o najuboższych upomniał się Ojciec Święty w 2016 roku, ustanawiając wówczas w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”, opublikowanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Światowy Dzień Ubogich. Po raz pierwszy był obchodzony 19 listopada 2017 roku.

Ks. Grzegorz Słodkowski

- Uroczysta Nowenna -spot_img

Kalendarium

Polecamy

spot_img